Jeśli jest produkt, który powinien zawsze znajdować się w każdym domu, zwłaszcza zimą, to musi to być IMBIR! Choć mówi się o nim dużo i często, to wciąż niewiele osób wie jak szerokie ma on zastosowanie w kuchni, ale przede wszystkim w medycynie! Niewiele jest przypraw, na temat których przeprowadzono by tyle badań i którym przypisano by tyle leczniczych właściwości! Nawet jeśli jesteś okazem zdrowia, również dla ciebie imbir może okazać się niezwykle przydatny!
Sama zmagałam się ostatnio z silnym przeziębieniem. Zwykle nie choruję, więc nie jestem przyzwyczajona do zażywania leków. Dlatego leczyłam sie głównie domowymi sposobami. Przetestowałam więc imbir na własnej skórze i bez najmniejszych wątpliwości potwierdzam, że działa! Napar z imbiru piłam za każdym razem kiedy organizm odmawiał mi posłuszeństwa i faktycznie – działał niemal natychmiast! Jak to możliwe? Już tłumaczę 😉
Sposób na przeziębienie
Imbir jest bogaty w substancje przeciwzapalne, udowodniono już na podstawie rzetelnych badań, że może działać na nasz organizm podobnie jak ibuprofen. Spożywając napary, syropy i pasty z imbiru można więc pozbyć się bólu głowy, bólu mięśni i stawów, jak również obniżyć gorączkę. Imbir działa odkażająco, więc można stosować go na wszelkie dolegliwości w jamie ustnej. Leczy również kaszel i katar!
Najłatwiej sporządzić napar z imbiru, gotujac plastry świeżego korzenia w wodzie przez kilka do kilkunastu minut, a potem dodać do płynu cytrynę i miód. Można też zetrzeć korzeń imbiru z czosnkiem, dodać miód i tak przygotowaną pastę stosować jako antybiotyk na przeziębienie.
Inne prozdrowotne właściwości imbiru
Imbir jest też świetnym lekarstwem na bóle menstruacyjne, oraz na nudności podczas pierwszych tygodni ciąży. Pomaga również osobom cierpiącym na chorob lokomocyjną.
Poza tym działa rozgrzewajaco, więc sprawdzi się u wszystkich „zmarźluchów”. Wystarczy zamoczyć w ciepłym namparze z imbiru stopy na kilka minut, a potem osuszyć je, nałożyć ciepłe skarpety i zimny nieprzyjemny wieczór zamienić tym sposobem w domowe SPA 🙂
Poza właściwościami łagodzącymi skutki przeziębienia, udowodniono również działanie przeciwnowotworowe imbiru. Zawiera on substancje zwalczające komórki rakowe.
Poza tym imbir wspomaga krążenie krwi, ma silne działanie przeciwzakrzepowe, zaleca się go osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu. Wspomaga też koncentrację.
Afrodyzjak i sposób na wypadanie włosów, oraz szczupłą sylwetkę!
Na koniec najciekawsze: imbir ułatwia trawienie, spala tkankę tłuszczową i zwalcza cellulitis! Tak, drogie panie! Działanie odchudzające imbiru zostało potwierdzone przez szereg badań 😉
Od dawna znane jest też jego działanie pobudzające, wzmaga erekcje, jest więc idealnym afrodyzjakiem!!! Warto zafundować sobie więc wieczorem kąpiel z naparem imbirowym (gotujemy plastry imbiru w 2 litrach wody i wlewamy napar do wanny). Nie tylko nas rozgrzeje, zrelaksuje, rozluźni obolałe mięśnie, ale może być świetnym początkiem romantycznego wieczoru we dwoje 😉
I jeszcze jedna niespodzianka: przygotowany na bazie imbiru olej wzmacnia cebulki włosów, przez co zapobiega ich wypadaniu, a nawet wspomaga porost! Aby przygotować taki olej należy starkować imbir i zalać go ciepłym, lekko podgrzanym olejem (2 łyżki startegio imbiru na 100ml oleju). Taką miksturę odstawiamy w szczelnie zamkniętym słoiczku na dwa tygodnie w ciemne i chłodne miejsce, co jakiś czas mieszamy. Po dwóch tygodniach przecedzamy olej i smarujemy nim skórę głowy na ok.godzinę przed umyciem włosów.
Imbir to moje tegoroczne odkrycie. Nie miałam pojęcia, że produkt, którego od dawna używam wyłącznie do wypieków może mieć tak wszechstronne prozdrowotne właściwości! I to w każdej postaci: świeży, suszony, sproszkowany, marynowany, czy kandyzowany. Należy jednak pamiętać, że w zależnosci od sposobu przygotowania, działa na różne dolegliwości, dlatego zanim zdecydujemy się go wykorzystać, poczytajmy najpierw w jakiej postaci ma być użyty. Imbir w proszku działa troszkę inaczej niż świeży imbir.
Nie zaleca sie go spożywać w czasie ciąży (poza pierwszymi tygodniami w celu zwalczenia nudności), nie jest też wskazany dla dzieci poniżej 1 roku życia i dla osób cierpiących na wrzody żołądka i mających problemy z krzepnięciem krwi. Na szczęscie imbir jest tak dobrze przebadany przez naukowców, że internet pełen jest informacji na jego temat. Dlatego zarówno po przepisy jak i szczegółowe zastosowanie imbiru odsyłam do sieci 😉